Ultrasonografia (w skrócie USG) to badanie obrazowe, które wniosło wiele dobrego do medycyny. Metoda ta wykorzystuje fale dźwiękowe, które są w różnym stopniu pochłaniane i odbierane przez tkanki w zależności od ich budowy. Aparat USG posiada ekran, klawiaturę oraz różne głowice. Dzięki nim można zobrazować różne tkanki i narządy. Najczęściej wykonuje się USG jamy brzusznej, tarczycy, kończyn dolnych i USG serca (tak zwane badanie echo serca).
Bardzo dużo z USG korzysta się też w ginekologii. Jest to bezinwazyjne badanie, które pozwala ocenić płód oraz narządy rodne. Aparat USG wykorzystuje w tym celu sondę przez-brzuszną oraz dopochwową. Badanie USG jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Głowicę smaruje się specjalnym żelem i przykłada do ciała pacjenta. Na monitorze aparatu wyświetlany jest obraz. Przy pomocy ultrasonografii można rozpoznać wiele patologii. Dobrze widoczny jest wolny płyn w jamach ciała, kamienie w pęcherzyku żółciowym, złogi w drogach moczowych, torbielowatość nerek, ropnie, guzy, powiększenia narządów, zmiany konsystencji narządów i wiele innych. Podczas badania USG można też dokonać pomiarów narządów czy też patologicznych zmian. Można też włączyć funkcję Doppler, która umożliwia ocenę ukrwienia narządów oraz przepływów w naczyniach. Jest szczególnie istotna podczas oceny przepływu krwi w jamach serca.
Pod kontrolą USG można też wykonać wiele zabiegów. Głównie są to różnego rodzaju biopsje, takie jak biopsja nerki, biopsja guzków tarczycy i tym podobne. Dzięki połączeniu techniki endoskopowej z ultrasonografią możliwa jest również biopsja zmian patologicznych w okolicy jelita czy też biopsja ciężko dostępnego guzka wątroby. Pod kontrolą USG można też założyć wkłucie centralne do żyły podobojczykowej lub wprowadzić kaniule do innych naczyń.